Išrinksime atostogų kelionę už tave!
Kad išrinktume tau tinkamiausią atostogų pasiūlymą, nepamiršk paminėti: kelionės datos, trukmės, žmonių skaičiaus, kelionės krypties, biudžeto asmeniui ir kt.
Uždaryti

Nerandi kelionės?
Atsiųsk mums užklausą!
Rezervacija tel. (8-5) 2496279Darbo laikas: I-V 8:30-18:00, VI 10:00-15:00
Graikija

Trumpai apie Graikiją

Vieta: Graikija įsikūrusi pačiuose Balkanų pusiasalio pietuose. Šiaurėje ji ribojasi su Turkija, Bulgarija, Makedonija ir Albanija. Šalies krantus vakaruose skalauja Egėjo jūra, rytuose - Jonijos. Graikijai priklauso daugiau kaip 1400 salų. Didžiausios jų - Kretos, Rodos, Kerkyros, Lesbo.

Oficialus pavadinimas: Graikijos Respublika (Dėmokratia tės Hellados)

Gyventojų skaičius: Graikijoje gyvena 11 mln. gyventojų, Kretos saloje - 550 tūkst.

Etninės grupės: 98% šalies gyventojų yra graikai, 2% - kiti.

Valdymo forma: parlamentinė demokratija.

Piniginis vienetas: euras.

Kalbos: Populiariausia kalba šalyje - graikų. Dabartinė kalba (naujoji graikų) gerokai skiriasi nuo tos, kuria kalbėjo antikos laikais. Šiandien graikai mokosi dviejų kalbų - senovinės rašytinės ir dabartinės šnekamosios. Kurortiniuose miestuose galima laisvai susikalbėti anglų, prancūzų bei vokiečių kalbomis.

Religija: Graikai ortodoksai sudaro 98%, 1,3% - musulmonai, 0,7% - kiti.

Sostinė: Atėnai

Kiti miestai: Salonikai, Patrai, Iraperta, Peristeris.

Šalies plotas: 131 957 kv. km.

Klimatas: mediteraninis. Graikijai būdingos nešaltos ir drėgnos žiemos, karštos ir drėgnos vasaros. Liepos vidutinė temperatūra 25 °C (šiaurėje) ir 27 °C (pietuose); sausio vidutinė temperatūra atitinkamai 4—6°C ir 10—12°C (kalnuose žemiau 0°C). Kritulių mažėja iš šiaurės vakarų į pietryčius. Daugiausia jų vakarinėje dalyje - 900—1500 mm; rytiniuose rajonuose ir Egėjo jūros salose - 400—700 mm, centrinės dalies įdubose - 350 mm per metus (80% žiemą). Keletą mėnesių per metus aukščiausią viršūnę dengia sniegas.

Vidutinė oro ir vandens temperatūra Kretos saloje:

Temperatūra °C

Gegužė

Birželis

Liepa

Rugpjūtis

Rugsėjis

Spalis

Oro temperatūra

24

28

29

29

27

24

Vandens temperatūra

19

22

24

25

24

23

Vidutinė oro ir vandens temperatūra Chalkidikės pusiasalyje:

Temperatūra °C

Gegužė

Birželis

Liepa

Rugpjūtis

Rugsėjis

Spalis

Oro temperatūra

25

30

32

33

28

22

Vandens temperatūra

18

22

24

25

23

20

Vidutinė oro ir vandens temperatūra Rodo saloje:

Temperatūra °C

Gegužė

Birželis

Liepa

Rugpjūtis

Rugsėjis

Spalis

Oro temperatūra

26

30

34

33

31

27

Vandens temperatūra

18

20

24

25

24

21

Vidutinė oro ir vandens temperatūra Santorino saloje:

Temperatūra °C

Gegužė

Birželis

Liepa

Rugpjūtis

Rugsėjis

Spalis

Oro temperatūra

25

30

33

33

29

23

Vandens temperatūra

18

22

24

24

23

21

 

Reljefas: Graikija yra kalnuota, uolėta šalis (kalnai užima apie 70% teritorijos). Aukščiausias (2 917 metrai) ir žymiausias Graikijos kalnas, kuriame, pasak mitų, gyvena Dzeuso valdomi dievai, yra Olimpas. Išilgai Jonijos jūros eina Epyro kalnai, o rytinę dalį puošia stačiais šlaitais ir giliais tarpekliais garsėjantys Pindo kalnai (aukščiausia viršūnė — Zmolikas, 2 637 metrai). Šių kalnų grandinė tęsiasi Peloponeso pusiasalyje, Kretos ir Rodo salose bei smarkiai yra suskaidyta į masyvus (Vermiono, Osos, Otrio, Parnaso, Očio kalnai (vidutinis aukštis - 1 200—1 800 metrai)). Graikijos lygumos dažniausiai driekiasi pakraščiuose. Viena didžiausių - Tesalijos lyguma.

Vidaus vandenys: Graikijos upės yra trumpos, slenkstėtos, vandeningiausios žiemą. Didžiausios šalyje yra Haliakmono, Achelojo ir Pinijo upės. Šiaurės rytuose teka Marica, Strimonas (Struma), Aksijas (Vardaras), tačiau pastarųjų Graikijoje yra tik žemupiai. Šiaurinėj Graikijos dalyje tyvuliuoja Prespos, Volvio ir Vegoričio ežerai, o vidurio - Trichonis ir Vyvis.

Paplūdimiai: Graikija garsėja švariausiu vandeniu visoje Europos Sąjungoje. Akmenuotos lagūnos, auksinis smėlis ir krištolo tyrumo vanduo - tai graikiškas paplūdimys. (Dauguma paplūdimių yra nemokami, tačiau kai kuriems taikomas tam tikras mokestis).

Laikas: Grinvičo laikas +2 val.

Viza: Europos Sąjungos piliečiams reikalingas tik pasas.

Muitinės reikalavimai: Be muito į Graikiją leidžiama įvežti asmeniniam naudojimui: vieną rašomąją mašinėlę, vieną videokamerą arba du fotoaparatus (po 10 juostelių kiekvienam), radijo imtuvą, magnetofoną ir nešiojamą kompiuterį; sporto inventorių: žvejybos įrangą, vieną dviratį, teniso raketes, golfo lazdas; 300 cigarečių arba 150 cigarilių arba 75 vienetus cigarų arba 400 g. tabako, 1,5 litro stipresnio nei 22% alkoholinio gėrimo arba 3 litrus silpnesnio nei 22% alkoholinio gėrimo, 3 litrus neputojančio vyno, 75 g. kvepalų ir 375 ml. tualetinio vandens, 1 kg. kavos arba 400 g. kavos ekstrakto, 200 g. arbatos arba 80 g. arbatos ekstrakto.

Parduotuvės: pirmadieniais - penktadieniais parduotuvės dirba nuo 8.30 iki 21.00 val. su pietų pertraukomis ir siestomis (13.30-17.00 val.). Vaistinės darbo dienomis atidarytos iki 20.00 val., o šeštadieniais ir sekmadieniais nedirba (išskyrus tas, kurios skirtos skubiems atvejams).

Bankai: Dauguma bankų darbo dienomis dirba 8.00 – 14.00 val., šeštadieniais – iki 12.00val.

Paštas: pirmadieniais - penktadieniais paštas dirba  nuo 8.00 val. iki 13.30 val., o kai kur ir iki 14.00 ar 15.00 val. (šeštadieniais ir sekmadieniais nedirba). Pašto ženklų galima nusipirkti kioskuose bei pašto ženklų automatuose, esančiuose didžiuosiuose paštuose.

Arbatpinigiai: Restoranuose 15% paslaugos mokestis įskaičiuojamas į sąskaitą, tačiau paprastai paliekama kiek nors arbatpinigių, rekomenduojama palikti 10%. Taksi vairuotojams, nešikams arbatpinigiai (2-3 eurai) duodami kaip padėka.

Telefonas: Iš automatų skambinti pigiau negu iš viešbučio. Kortelių galima įsigyti kioskuose, pašto skyriuose, parduotuvėlėse. Pigiausios yra Vivodi kortelės. Galima nusipirkti ir 4 nominalų kortelių (nuo 3 iki 25 eurų vertės). Be to, Graikijoje veikia visi GSM mobilieji telefonai.

Viešasis transportas: Kretoje patogiausia keliauti autobusais arba taksi. Autobusų tvarkaraščiai yra iškabinti visose autobusų stotyse ir stotelėse. Kadangi tvarkaraščiai dažnai keičiasi, rekomenduojama nuolatos pasitikslinti išvykimo laikus. Nors šis keliavimo būdas nėra toks patogus kaip taksi, tačiau yra žymiai pigesnis. Taksi automobiliuose yra skaitliukai arba už važiavimą mokama pagal kainoraštį, iškabintą daugumoje taksi stotelių. Vis dėlto prieš sėdant į taksi, verta pasiteirauti kainos. Nakties metu, užsisakant taksi iš viešbučio, oro uosto ar švenčių dienomis, kainos gali būti aukštesnės. Vieno kilometro kaina yra nuo 75 euro centų, priklausomai nuo regiono.  

Virtuvė: Graikišką virtuvę galima vadinti sveika - jogurtas, vaisiai, daržovės, alyvuogės... Dauguma graikiškos virtuvės patiekalų primena turkiškus, ypač tokie užkandžiai kaip tzatziki (agurkų ir jogurto užpilas), aštunkojis, marinuotas citrinų sultyse ir alyvuogių aliejuje. Į populiarių patiekalų sudėtį dažnai įeina mousaka - baklažanas, keptas su malta mėsa ir bešamelio padažu, pomidorai ar šviežios ant grotelių keptos jūrų gėrybės. Nė vienas meniu neapsieina ir be vadinamųjų graikiškų salotų, pagamintų iš agurkų, pomidorų, svogūnų, fetos sūrio bei alyvuogių. Populiariausi graikiški gėrimai - baltasis Retsina vynas, turintis sakų prieskonį, bei graikiška anyžinė Ouzo

Restoranai: Vadinamuosiuose Estiatoria restoranuose paprastai pietūs valgomi 13.00 - 15.00 val., o vakarieniaujama gana vėlai - 21.00 - 1.00 val. Meniu paprastai būna surašytas anglų, prancūzų ar vokiečių kalbomis. Prie stalo itin vertinamas korektiškas elgesys.

Šalies istorija: Graikijos istorijoje galima išskirti bent du ryškius jos kultūros klestėjimo laikotarpius. Pirmasis - tai antikinė Graikija, gyvavusi iki jos prijungimo prie Romos imperijos 146 m. pr. Kr., antrasis - nuo 395 m. pr. Kr., kai Romos imperija suskilo į Rytų ir Vakarų imperijas, iki 1453 m., kai Rytų, arba Bizantijos, imperiją galutinai užkariavo turkai osmanai. Galiausiai naujoji Graikijos valstybės istorija skaičiuojama nuo jos išsivadavimo iš Turkijos jungo 1830m.

    Antikinė Graikija buvo sudaryta iš dviejų didelių Atėnų ir Peloponeso politinių-karinių sąjungų, kurios ėmė varžytis dėl dominavimo. Peloponeso karas (431 - 404 m. pr. Kr.) buvo senovės Graikijos civilizacijos žlugimo pradžia. Galiausiai Graikija susivienijo su Makedonija. Jos karalius Aleksandras sujungė graikų ir persų žemes, tačiau ši imperija nebuvo ilgaamžė - po Aleksandro mirties ji suskilo, o 146 m. pr. Kr. ją nugalėjo romėnai. Romėnams nukariavus Makedoniją, Graikija tapo Romos imperijos provincija. Taip baigėsi antikinė Graikijos istorija.

    Nors 395 m. pr. Kr. suskilus Romos imperijai Graikija tapo Rytų imperijos provincija, tai reiškė, kad vėl susidarė palankios sąlygos atsigauti ir suklestėti graikų civilizacijai. Graikų kalba tapo imperatoriaus ir jo valdinių kalba, tiktai antikinę pagoniškąją Graikijos kultūrą dabar pakeitė krikščioniškoji Bizantijos kultūra, kurios centras buvo Konstantinopolis. Ilgainiui ir Bizantija ėmė silpti, o 1453 m. Konstantinopolis buvo užimtas turkų. Bizantijos imperija nustojo egzistuoti.

    Šiuolaikinės naujosios Graikijos istorija prasideda 1830 m., kai vos ne po 400 metų nelaisvės graikams, remiamiems didžiųjų Europos valstybių, pavyko iškovoti nepriklausomybę. 1952 m. Graikija buvo priimta į NATO, o 1981 m. tapo Europos Bendrijos nare.

Šventės: Graikų šventės dažnai yra susijusios su vyno darymu, kurios neapsieina ir be liaudiškų šokių bei gausių vaišių. Nuo vasario iki kovo mėn., tai yra 3 savaites iki gavėnios, yra karnavalų sezonas.

Naktinis gyvenimas: Naktinis gyvenimas verda visuose kurortuose, krantinėje ir miestelių centre. Pagrindinės pasilinksminimų vietos:

Chania – Mea Culpa Club, Variete Night Club, Stadio Club, Mylos, Proxenio.

Rethymno – Odysseas, Opera – Basa Club, Rock Café Club, Nafpigio, Stratidaki.

Hersonissos – New York Club, Status Club, Camelot, Holywood Bar, NRG, Amnesia.

Agios Nikolaos – Rule, Roxy, Captain Sky, Skorpios, Santa Maria, Bolero.

Amoudara – Palmyra, Club X-treme, Gorgona, Happening Disco Bar, Auto Stop Café.

Elounda – Eden, 4 Seasons Music Bar, Malibu, Friends Café, Hellas Bar.

Pirkiniai ir suvenyrai:

  • Prieskoniai;
  • Alyvuogių aliejus;
  • Kosmetika su alyvuogių aliejumi;
  • Keramikos dirbiniai.

Svarbu:

LR ambasada Graikijos Respublikoje, Bulgarijos Respublikai, Rumunijai ir Albanijos Respublikai

49, Vasilissis Sofias Ave.

GR - 106 76

Athens, Greece

Tel.:  (30) 210 72 94 356, (30) 210 72 94 347


INFOCREDIT